To tehniko dihanja priporoča dr. Tony Nader, zdravnik, ki je na univerzi M.I.T. doktoriral iz nevrofiziologije (Mahariši ga je sicer postavil za svojega naslednika).
Tehnika je preprosta, a zelo učinkovita: kadar je človek pod stresom ali kadar je tesnoben, to duševno stanje namreč povzroči plitko dihanje, ki vključuje le zgornji del pljuč. Mišice se zategnejo, saj se telo pripravi na boj. To je sicer koristno pri kratkotrajnih stresih, a pri kroničnem stresu telo ostaja ves čas v takšnem zategnjenem stanju. To fiziološko stanje potem povzroča, da je tudi um nenehno tesnoben in napet.
Ta začarani krog lahko prekinemo s preprosto tehniko dihanja. Tu so koraki, kako to storite:
1.) Udobno sedite (lahko tudi ležite, če ne morete sedeti).
2.) Levo dlan položite na prsa, desno pa na trebuh, nad popek.
3.) Počasi s trebušno prepono vdihnite skozi nos, nato počasi izdihnite skozi usta. Usta lahko našobite, da slišite izdih.
4.) Čutite, kako se desna roka, ki je na trebuhu, giblje ven in notri, z vdihom ter izdihom – kajti, zdaj dihate s prepono! Čutimo torej, kako leva dlan (na prsih) miruje, desna dlan (na trebuhu) pa se premika, ker zdaj dihate s prepono, ne pa z zgornjim delom pljuč.
5.) Dihajte počasi, naravno in udobno; NE zadržujte diha!
6.) Na ta način aktivirate dihanje s trebušno prepono ter sprostite napete mišice v prsih. Tovrstno dihanje sporoči duševnosti, da ni več stresa in zato… vaša tesnoba izgine.
Ko občutite, da vam gre ta vaja brez napora, lahko v naslednjem koraku dihanju dodate še pozornost:
Namesto, da vam um med to vajo nemirno bega sem in tja, naj pozornost nežno izmenično počiva na dlaneh. Čutite, kako leva dlan (na prsih) miruje ter kako se desna dlan (na trebuhu) giblje. To počnite nekaj minut in opazili boste, da se um umiri. Lahko opazite, da vas še posebej pomiri občutek mirujoče dlani, saj vzpostavi občutje umirjenosti, tišine.
Nato čez čas dajte pozornost na čeljust. Kadar je človek pod stresom, je ta namreč zategnjena. Namerno sprostite zategnjene čeljustne mišice, jezik in grlo.
Ko začutite, da je ta del sproščen, preusmerite pozornost na ramena. Kadar je človek pod stresom, so tudi ramena zategnjena. Sprostite jih; napeta, navzgor dvignjena ramena torej počasi sprostite in jih spustite navzdol.
Na koncu sprostite tudi dlani; v vsakdanjem življenju imajo namreč tesnobni ljudje dlani napete in zategnjene v pest. Sprostite torej tudi dlani.
To tehniko lahko naredite kadarkoli čutite tesnobo in opazili boste da vas res lepo umiri.
S pomočjo teh treh preprostih tehnik boste neverjetno učinkovito obvladovali in tudi odstranili svojo tesnobo. Povem vam, da so na mojih tečajih Transcendentalne meditacije te tehnike pomagale že res veliko ljudem, zato bodo tudi vam, če se jih le naučite!
dr. Andrej Rus